Czym się różnią kamienie szlachetne od półszlachetnych?

 

Od niepamiętnych czasów, w jubilerstwie wykorzystywano obydwa rodzaje kamieni. Są cenione pod względem estetycznym, ale przypisuje się im także właściwości lecznicze, a nawet magiczne. Kamienie półszlachetne, oferowane przez najlepsze sklepy i hurtownie jubilerskie np. http://www.jasper.waw.pl/perly-slodkowodne/ , nie są tak cenione jak szlachetne, ale mają nad nimi wielką przewagę, jaką jest cena. Różnica pomiędzy nimi polega głownie na ich wytrzymałości. Kamienie półszlachetne nie są tak trwałe jak diamenty czy szmaragdy, natomiast bywają równie piękne.

 

Według wiedzy podręcznikowej kamienie szlachetne to bardzo rzadkie, przejrzyste minerały o jednorodnej barwie i idealnym połysku. Jego wartość podnosi dodatkowo odpowiedni szlif. Grupa ta obejmuje niewiele kamieni, do których należą diamenty, rubiny, szmaragdy, szafiry, topazy, aleksandryty oraz akwamaryny czy turmaliny.

 

Kamienie półszlachetne zostały docenione znacznie później, niż ich wartościowi kuzynowie, ale zyskały ogromną popularność dzięki rozwojowi branży jubilerskiej. Są one często stosowane w medycynie alternatywnej i znacznie częściej przypisuje się im właściwości lecznicze, niż kamieniom szlachetnym. Obecnie, są one znaczniej chętniej nabywane przez miłośników biżuterii, przez wzgląd na swoją cenę, ale niejednokrotnie swoją urodą nie ustępują miejsca kamieniom szlachetnym.